Jippie, het schaatsseizoen is weer begonnen. Sven Kramer, Ireen Wüst en al die andere oerhollandse mannen en vrouwen glijden weer over het ijs. Mart Smeets in kabeltruien, trainers met thermotruien en de borsten van Dione in coltrui vol in beeld. Prachtige sport om te zien, de meest gracieuze lichaamsbeweging die te vinden is in de sport. En dan de snelheid! Binnenkort maar afschaffen.
Schaatsen is een Nederlands feestje. Niemand heeft door of er een internationale wedstrijd wordt verreden of een skate-off voor de gelderse kampioenschappen. De reclameborden zijn altijd van Essent en Aegon, de winnaars bijna altijd Nederlanders. Soms wint er eens een gekke Italiaan of Canadees. Waarschijnlijk hebben die gekke ouders die ze, ondanks het pesten door vriendjes, die schaatsbanen opjagen. Of ze zijn zelf gek.
In Vlaanderen hebben ze ook zoiets, daar heet het veldrijden Of nog mooier: cyclo-cross. In de rest van de wereld weten ze dat fietsen gemaakt zijn voor de weg. Dat fietsen niet gemaakt zijn om op te tillen en mee te gaan lopen. In Vlaanderen is echter een scheet van Sven Nys, de Sven Kramer van de modder, genoeg om weer een jaar federale hervormingen uit te stellen.
Het Nederlandse NOC-NSF heeft dit nu ook ingezien. Veldrijden is geen topsport meer, aan het WK doen te weinig landen mee. Een snelle blik op het WK schaatsen van afgelopen jaar leert dat er daar slechts 11 landen aan meedoen. Jammer maar helaas, schaatsen is geen topsport. Schaatsen gaat met kaatsen, ganzentrekken, koningsschieten , cyclo-cross en korfbal in de categorie volkstraditie zitten. Daar is niet mis mee, iets nieuws op de braderie is van harte welkom.











